Nie tylko nad Nilem można spotkać się z krokodylem

Nie tylko nad Nilem można spotkać się z krokodylem

20 grudnia 2020

Coż jak u wielu osób pandemia namieszała mi w moich wakacyjnych planach. Szukając pomysłu wybór padł na konińskie zagłebie węgla brunatnego, gdzie jedynie tam można spotkać lokomotywy serii EL2 zwane krokodylami.

Lokomotywa serii EL2 została wyprodukowana w zakładach LEW Hennigsdorf w NRD i w 1958 roku rozpoczęto dostawy do Polski. Używano ich w KCW Kujawy, ZGH Zębiec oraz w kopalniach węgla brunatnego Adamów i Konin. W 2017 roku zamknięto kopalnię w Adamowie i obecnie jedynym miejscem gdzie lokomotywy używane są w Polsce to sieć KWB Konin. Obecnie kopalnia użytkuje 3 odkrywki węgla brunatnego ale niestety i tutaj pomału trzeba się przygotować, że za kilka lat kopalnia ze względu na ekologię zostanie zamknięta. Do niedawna były plany uruchomienia nowej odkrywki jednak ze względu na transformację energetyczną plany te zostały zaniechane a obecne złoża wystarczą jedynie na kilka lat pracy.

Była to moja druga wizyta w tamtych rejonach i coś czuję, że nieostatnia. Żałuję, że na krokodylach z Adamowa byłem tylko raz i to na krótko (zdjęcia), więc myślę, że gdy podróżowanie stanie się łatwiejsze będzie trzeba znów ruszyć w drogę :)

Aktualne zdjęcia można znaleźć tutaj