Werchrata - jedna z ostatnich przystani dla ST43

Werchrata - jedna z ostatnich przystani dla ST43

29 marca 2018

Jeżeli kilka lat temu ktoś by powiedział, że ST43 zniknie z naszych torów zapewne każdy popukał by się w czoło. Przecież od zawsze to ST44 miały wyginąć a ST43 królować na polskich torach. Niestety polityka taborowa Cargo doprowadziła do tego, że to ST43 znika w zastraszającym tempie.

Dlatego też ostani czas upłynął na wykorzystaniu jak najwięcej sposobności na utrwalaniu tego konia roboczego. Na szczęście zapotrzebowanie na glinę było dosyć wysokie więc ST43-364 dzielnie zajmował się obsługą gliny. Niestety stan lokomotywy jak i doraźne naprawy sprawiły, że zakończył w lutym służbę na kilka dni przed upływem świadectwa.

Wobec braku lokomotyw postanowiono skierować ST43-366. Na szczęście lokomotywa ma sporo kilometrów do wyjeżdżenia plus świadectwo, które kończy się w 2019 roku.

Patrząc na to wszystko rodzi się pytanie co dalej. Już teraz brakuje lokomotyw o większej mocy do prowadzenia pociągów, ST44 nie wszędzie może być użyta poza tym jest ich niewystarczająca ilość. ST48 i ST45 po intensywnej ekploatacji też nie będę remedium na te problemy. Ostatnio nawet doszło do tego, iż Cargo zleca obsługę przez przewoźników prywatnych. Miejmy nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy, chociaż z punktu widzenia miłośników większa szansa na urozmaicenie na torach. Mam tylko nadzieję, że zimą uda się jeszcze zobaczyć w ruchu poczciwego romka.