Z krótką wizytą w Bośni

Z krótką wizytą w Bośni

06 stycznia 2022

Raz na jakiś czas trzeba wyjechać na wakację czysto turystycznie, prawie bo oczywiście bez akcentów kolejowych jak zwykle się nie obyło ;)

Bośnia posiada przede wszystkim jeszcze miejsca, gdzie można spotkać pracujące parowozy. Na początek była wizyta w kopalni węgla brunatnego Lukavac zaopatrującą głównie elektrownie w Tuzli. Niestety parowóz głównie używany jest tylko przy manewrach, kiedyś służył jeszcze do wyciągania wagonów z terenu kopalni a teraz głównie robią to diesle. Filmowanie i fotografowanie niestety wiązało się z "opłatą turystyczną" dla obsługi ale przynajmniej potem był spokój i przez 2h można było obserwować manewry kiriegslok-a  z polskim rodowodem ponieważ jeżdżący parowóz 33 503 to prawdopodobnie BR52 1345 wyprodukowany w 1944 roku w Zakładach Przemysłu Metalowego H.Cegielski w Poznaniu.

Kolejnym miejscem jest kopalnia Banovići. Sieć kopalni składa się z torów 760 mm łączących ładownię Oskova, gdzie węgiel jest przeładowywany na tor normalny z ładowniami Grivice i Turlja. Głównie na wąskim torze pracują lokomotywy serii 740 produkowane w latach 1968-1972 w zakładach Đuro Đaković. Szkoda tylko, że parowóz serii 83 niestety nie pracował a podobno  czasem można go spotkać.